”Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”
C.K. Norwid

Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Ostrówku rozpoczęto uroczystą mszą świętą w intencji ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych gminy Ostrówek, Szkoły Podstawowej w Ostrówku i jednostek OSP z terenu gminy.

Po mszy świętej wszyscy uczestnicy zgromadzili się na placu przed Urzędem Gminy, by przed pomnikiem upamiętniającym uczestników walk o wolność i niepodległość złożyć kwiaty i oddać należny im hołd. Wiązanki kwiatów składali władze gminy,delegacje Szkół Podstawowych z Ostrówka, Janowa, Okalewa i Skrzynna oraz Domu Pomocy Społecznej w Skrzynnie. Kolejnym punktem uroczystości była część artystyczna. Pieśni patriotyczne i żołnierskie z wielkim entuzjazmem wyśpiewały dzieci szkolne i mieszkańcy DPS w Skrzynnie.

Emocji i wzruszeń dostarczyły balony w narodowych barwach wypełnione helem, wypuszczone przez dzieci poniosły nasze przesłanie radości z życia w wolnej Polsce.

Świętowanie zwieńczyło ognisko patriotyczne na kompleksie rekreacyjno – sportowym przy Wiejskiej Chacie. Przy dźwiękach pieśni patriotycznych w wykonaniu Kapeli Podwórkowej z Ostrówka działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury można było rozgrzać się gorącą grochówką i kiełbaską z grilla.

Mimo późnej godziny i chłodu, wspomnienia i patriotyczne nuty długo snuły się wokół ogniska.

11 listopada to święto tych, którzy walczyli o wolną Polskę, i dzień zadumy nad przeszłością, to również ważna lekcja historii którą wspólne tworzymy. Duży udział w uroczystości dzieci i młodzieży napawa dumą i entuzjazmem. Właściwa postawa dorosłych to najlepsza lekcja patriotyzmu dla młodych.